Szolgáltatás

Elvonókúra vs. Felépülési program

Pár évtizeddel ezelőtt nem sok jóval kecsegtetett, ha valakit elvonóra küldtek. Főképpen azért nem, mert az alkoholbetegnek ezekbe az alkoholelvonó intézményekbe bár önkéntesen is lehetett jelentkezni, mégis sokkal inkább arról voltak híresek, hogy a család, a rokonok is intézkedhettek arról, hogy valaki az alkoholizmusa miatt kerüljön a terápiára.

 

Arról, hogy ez miféle terápia volt, csak az azt elszenvedőknek van némi fogalmuk. Én mindenesetre csak arról tudok beszámolni, hogy egy ismerősöm folyamatos lakója volt egy ilyen intézménynek, és az idézőjeles „terápiának” hosszú távon nem észleltük semmiféle pozitív hatását, vagy bárminemű változást az ápolt alkohollal való viszonyában.

 

Ma már szerencsére leáldozott az alkoholelvonó intézmények kora, és szerencsére egészen más lehetőségek jöttek helyette. Már senkit nem lehet „elvitetni”, erőszakkal kényszeríteni egy alkoholelvonó terápiára. Ugyanakkor a mai egészségügyi rendszer pénz- és szakember nélkülisége, bürokráciája miatt nehézkes a közegészségügyben az alkoholbetegek megfelelő ellátása, esetleges terápiája.

 

Ezért döntő fontosságú, hogy az alkoholbetegek, illetve családtagjaik, rokonaik megtalálják azt az alternatívát, amely segíthet abban, hogy a szenvedélybeteg biztonságosan, mentális és fizikális egészségét felvértezve léphessen ki az alkohol rabságából.

 

A Felépülők Családi Felépülési Ház addiktológus szakemberei szintén mind az alkohol rabjai voltak egykoron, ezért egészen más szemmel tekintenek a páciensekre, mint általában az egészségügyben dolgozók, akik egészségügyi, illetőleg mentális problémaként tekintenek a szenvedélybetegekre.

 

Az Addiktológiai Klinika 28 napos programján 4-6 fős csoportokban, bentlakásos rendszerben, meghatározott napirenddel, változatos programokkal, beszélgetésekkel járul hozzá ennek a káros szenvedélynek a legyőzéséhez. Ehhez még a hozzátartozóknak is tartanak konzultációkat.

Az Amerikában már több évtizede működő Minnesota-modellel működő Addiktológiai Központ komplex kezelése egyaránt hat a gondolkodásra, az érzelmekre, valamint az egész személyiségre. Még a járulékos pszichés problémákban, mint például az alvászavar, szorongásos zavar is pozitív fejlődés mutatkozik, illetve eltűnnek ezek a zavaró jelenségek a terápia során.

A biztonságos, családias környezetben lebonyolított programon még arra is odafigyelnek, hogy az egy csoportba kerülő szenvedélybetegek hasonló motivációjú, hajlandóságú személyek legyenek, így nemcsak a szakemberek fejlesztik az alkoholbetegeket, hanem még egymást is tudják segíteni a páciensek.

Az Addiktológiai Központ több, mint háromszáz kezelt pácienssel, valamint hat év távlatában utánkövetésben 75% feletti hatékonyságot mutat. Ez a százalék azok között, akik az ingyenes utógondozást is igénybe vették, egészen 90 százalék feletti hatékonyságot mutat.